IXTX32P60P
Mfr.Part #
IXTX32P60P
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET P-CH 600V 32A PLUS247-3
Stock
704
In Stock :
704
Length :
16.13 mm
Rise Time :
27 ns
Qualification :
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Power Dissipation :
890W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
196nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
96A
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Channel Mode :
Enhancement
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Supplier Device Package :
PLUS247™-3
Height :
21.34 mm
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11100pF @ 25V
Width :
5.21 mm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
2008
Channel Type :
P Channel
Base Product Number :
IXTX32
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Transistor Polarity :
P-Channel
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
PolarP Power MOSFET
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current Id :
32A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
JESD-609 Code :
e1
Package / Case :
TO-247-3
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Series :
PolarP™
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Factory Lead Time :
28 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
350m Ω @ 16A, 10V
Tradename :
PolarP
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Number of Pins :
Datasheets
IXTX32P60P
Littelfuse IXTX32P60P
P-Channel Tube 350m Ω @ 16A, 10V ±20V 11100pF @ 25V 196nC @ 10V 600V TO-247-3
IXTX32P60P Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 11100pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [32A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 96A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 600V.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTX32P60P Features
a continuous drain current (ID) of 32A
based on its rated peak drain current 96A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)