IXTX102N65X2
Mfr.Part #
IXTX102N65X2
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 650V 102A PLUS247-3
Stock
1
In Stock :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
IXYS
Published :
2015
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Vgs (Max) :
±30V
Subcategory :
MOSFETs
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Brand :
IXYS
Configuration :
Single
Product Type :
MOSFET
Power Dissipation (Max) :
1040W (Tc)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
102A Tc
Base Product Number :
IXTX102
Continuous Drain Current (ID) :
102A
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
152nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10900pF @ 25V
Product Category :
MOSFET
Mounting Style :
Tradename :
HiPerFET
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30m Ω @ 51A, 10V
Rise Time :
28 ns
Channel Mode :
Enhancement
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA