IXTF6N200P3
Mfr.Part #
IXTF6N200P3
Package / Case
ISOPLUSi5-Pak™
Description
MOSFET N-CH 2000V 4A I4PAC
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2 Ω @ 3A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
143nC @ 10V
Mounting Style :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3700pF @ 25V
Product Category :
MOSFET
Tradename :
Polar3
Product :
Power MOSFET Modules
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
IXTF6
Product Type :
MOSFET
Power Dissipation-Max :
215W Tc
IXYS
Subcategory :
MOSFETs
Series :
Polar™
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
22 ns
Package / Case :
ISOPLUSi5-Pak™
Type :
High Voltage
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
2000V
Power Dissipation (Max) :
215W (Tc)
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
IXTF6N200P3
N-Channel Tube 4.2 Ω @ 3A, 10V ±20V 3700pF @ 25V 143nC @ 10V 2000V ISOPLUSi5-Pak™
IXTF6N200P3 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 3700pF @ 25V.In order to operate this transistor, a voltage of 2000V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTF6N200P3 Features
a 2000V drain to source voltage (Vdss)