IXGN50N60BD2
Mfr.Part #
IXGN50N60BD2
Description
IGBT MOD 600V 75A 250W SOT227B
Base Part Number :
IXG*50N60
Max Collector Current :
75A
Turn On Time :
50 ns
Max Power Dissipation :
250W
Power - Max :
250W
Transistor Application :
POWER CONTROL
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
Package :
Tube
Additional Feature :
Fast
Input Capacitance :
4.1nF
Turn Off Time-Nom (toff) :
200 ns
VCEsat-Max :
2.5 V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 50A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Collector (Ic) (Max) :
75A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Base Product Number :
IXGN50
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
4.1nF @ 25V
Series :
HiPerFAST™
Collector Current-Max (IC) :
75 A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V