IXGN200N60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXGN200N60
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 600V 200A 600W SOT227B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Fall Time-Max (tf) :
500ns
Base Product Number :
IXGN200
Power Dissipation-Max (Abs) :
600 W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Terminal Position :
UPPER
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
IXG*200N60
Configuration :
Single
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
HiPerFAST™
Max Collector Current :
200A
Number of Elements :
1
Additional Feature :
FAST, UL RECOGNIZED
Published :
Power - Max :
600W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Qualification Status :
Not Qualified
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6V
Turn On Time :
100 ns
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Obsolete
Current - Collector Cutoff (Max) :
200μA
Current - Collector (Ic) (Max) :
200A
Pin Count :
4
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
IGBT Type :
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
NTC Thermistor :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SOT-227B
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9nF @ 25V
Mounting Type :
Chassis Mount
Input Capacitance :
9nF
Number of Terminations :
4
Input :
Standard
IXYS Corporation
Turn Off Time-Nom (toff) :
800 ns
Weight :
38.000013g
Number of Terminals :
Package Shape :
RECTANGULAR
Collector Current-Max (IC) :
200 A
Number of Pins :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 100A
Surface Mount :
No
Transistor Application :
Motor Control
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Power Dissipation :
600W
Mount :
Chassis Mount, Screw
JESD-30 Code :
R-XUFM-X4
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V