IXGN400N60A3
Mfr.Part #
IXGN400N60A3
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
IGBT MOD 600V 400A 830W SOT227B
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Number of Terminals :
4
ROHS3 Compliant
RoHS :
Details
Turn Off Time-Nom (toff) :
840 ns
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.25V @ 15V, 100A
Brand :
IXYS
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
32nF @ 25V
Series :
GenX3™
Number of Pins :
4
Mount :
Chassis Mount
RECTANGULAR
NTC Thermistor :
No
Current - Collector (Ic) (Max) :
400A
Power - Max :
830W
IXYS
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Technology :
Si
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, LOW CONDUCTION LOSS
Max Collector Current :
400A
Terminal Position :
UPPER
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Base Product Number :
IXGN400
Input Capacitance :
32nF
Mounting Style :
Screw Mounts
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Power Dissipation :
830W
Max Power Dissipation :
830W
Collector Current-Max (IC) :
400 A
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
VCEsat-Max :
1.25 V
Supplier Device Package :
SOT-227B
Case Connection :
Isolated
Product Type :
IGBT Transistors
Power Dissipation-Max (Abs) :
830 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Weight :
38.000013g
Product Category :
IGBT Transistors
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
SILICON
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.25V
Turn On Time :
124 ns
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Input :
Standard
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.25V