IXFK73N30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFK73N30
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 300V 73A TO264AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
IXYS
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Style :
Through Hole
Mount :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Voltage - Rated DC :
300V
Threshold Voltage :
4V
Power Dissipation-Max (Abs) :
500 W
Resistance :
45mOhm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain to Source Breakdown Voltage :
300V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
360nC @ 10V
Nominal Vgs :
4 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
73A Tc
Configuration :
Single
Tradename :
HyperFET
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
JESD-609 Code :
e1
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Package Shape :
RECTANGULAR
Continuous Drain Current (ID) :
73A
Drain-source On Resistance-Max :
0.045 Ω
Package :
Tube
Transistor Application :
SWITCHING
Product Type :
MOSFET
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 500mA, 10V
Mounting Type :
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current Rating :
73A
Number of Terminations :
3
Surface Mount :
No
Brand :
IXYS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
TO-264AA (IXFK)
Rise Time :
80ns
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
73 A
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
DS Breakdown Voltage-Min :
300 V
Length :
19.96 mm
Base Product Number :
IXFK73
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
292A
Fall Time (Typ) :
50 ns
Dual Supply Voltage :
300V
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Transistor Type :
1 N-Channel
Number of Pins :
3
Number of Channels :
1 Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9000pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 8mA
Number of Terminals :
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
30 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Terminal Position :
Channel Mode :
Enhancement
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Polarity :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Series :
HiPerFET™
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Feature :
Power Dissipation Ambient-Max :
500 W
Product Category :
MOSFET
JEDEC-95 Code :
TO-264
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Width :
5.13 mm
Height :
26.16 mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
REACH SVHC :
No SVHC
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Radiation Hardening :
No
FET Type :
Power Dissipation :
500W
Datasheets
IXFK73N30
Littelfuse IXFK73N30
N-Channel Tube 45m Ω @ 500mA, 10V ±20V 9000pF @ 25V 360nC @ 10V 300V TO-264-3, TO-264AA
IXFK73N30 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 9000pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 73A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 300V and VGS=300V, so the drain-source breakdown voltage is 300V in this case.A device can conduct a maximum continuous current of [73 A] according to its drain current.It is [100 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 292A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.Normally, electrical devices are set to activate all of their operations at threshold voltages, and this transistor's threshold voltage is 4V.The DS breakdown voltage should be maintained above 300 V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 300V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXFK73N30 Features
a continuous drain current (ID) of 73A
a drain-to-source breakdown voltage of 300V voltage
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 292A.
a threshold voltage of 4V
a 300V drain to source voltage (Vdss)