IXFK44N60
Mfr.Part #
IXFK44N60
Description
MOSFET N-CH 600V 44A TO264AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
330nC @ 10V
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
8 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8900pF @ 25V
Turn On Delay Time :
40 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Channels :
1 Channel
Current Rating :
44A
Channel Mode :
Enhancement
Brand :
IXYS
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Rise Time :
50ns
Power Dissipation :
560W
Vgs (Max) :
±20V
IXYS
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
560W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Through Hole
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Pbfree Code :
yes
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Transistor Type :
1 N-Channel
Number of Terminations :
3
Height :
26.16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
130m Ω @ 22A, 10V
Product Status :
Obsolete
Mounting Style :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation (Max) :
560W (Tc)
Series :
HiPerFET™
Tradename :
HiPerFET
Width :
5.13mm
Package :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 8mA
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Fall Time (Typ) :
40 ns
Supplier Device Package :
TO-264AA (IXFK)
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS :
Details
Tube
Product Type :
MOSFET
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Length :
19.96mm
Resistance :
130mOhm
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Transistor Polarity :
N-Channel
Voltage - Rated DC :
600V
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Category :
MOSFET
Datasheets
IXFK44N60
Littelfuse IXFK44N60
N-Channel Tube 130m Ω @ 22A, 10V ±20V 8900pF @ 25V 330nC @ 10V 600V TO-264-3, TO-264AA
IXFK44N60 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 8900pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [44A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=600V, the drain-source breakdown voltage is 600V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 100 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 40 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFK44N60 Features
a continuous drain current (ID) of 44A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 100 ns
a 600V drain to source voltage (Vdss)