IXFK44N50F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFK44N50F
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 44A TO264
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package Shape :
RECTANGULAR
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 4mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Polarity/Channel Type :
N-Channel
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500pF @ 25V
Mounting Type :
Through Hole
Fall Time (Typ) :
8 ns
Power Dissipation :
500W
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
FET Feature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e1
Power Dissipation-Max (Abs) :
500 W
Drain-source On Resistance-Max :
0.12Ohm
FET Type :
N-Channel
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Rise Time :
18ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120m Ω @ 22A, 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
500 W
Min Operating Temperature :
-55 °C
Supplier Device Package :
TO-264 (IXFK)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Case Connection :
DRAIN
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
150 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
184A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Elements :
1
Series :
HiPerRF™
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Pin Count :
Terminal Position :
Single
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
44 A
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Surface Mount :
No
Turn-Off Delay Time :
53 ns
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Vgs (Max) :
±20V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2500 mJ
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
156nC @ 10V
Packaging :
Tube
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
IXYS Corporation
Drain to Source Resistance :
120 mΩ
Base Product Number :
IXFK44
Package :
Tube
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Datasheets
IXFK44N50F
Littelfuse IXFK44N50F
N-Channel Tube 120m Ω @ 22A, 10V ±20V 5500pF @ 25V 156nC @ 10V 500V TO-264-3, TO-264AA
IXFK44N50F Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 2500 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 5500pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 44A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 500V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 500VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 44 A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 53 ns.Peak drain current is 184A, which is the maximum pulsed drain current.This device has a drain-to-source resistance of 120 mΩ when a gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias it into the on state, and when this voltage is applied to bias it into the on state.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 500 V.For this transistor to work, a voltage 500V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFK44N50F Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ
a continuous drain current (ID) of 44A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 53 ns
based on its rated peak drain current 184A.
single MOSFETs transistor is 120 mΩ
a 500V drain to source voltage (Vdss)