IXFK32N80Q3
Mfr.Part #
IXFK32N80Q3
Description
MOSFET N-CH 800V 32A TO264AA
Stock
450
In Stock :
450
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
30 Weeks
Rise Time :
300ns
Power Dissipation (Max) :
1000W (Tc)
+ 150 C
Number of Pins :
Power Dissipation :
1kW
Turn-Off Delay Time :
45 ns
Height :
26.16mm
Drain to Source Breakdown Voltage :
800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6940pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Length :
19.96mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Base Product Number :
IXFK32
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
32 A
Power Dissipation-Max (Abs) :
1000 W
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
6.5V @ 4mA
Width :
5.13mm
Mounting Style :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
80A
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
1000W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
140nC @ 10V
DS Breakdown Voltage-Min :
800 V
Published :
2005
Drain-source On Resistance-Max :
0.27Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
270m Ω @ 16A, 10V
Turn On Delay Time :
38 ns
Terminal Form :
Datasheets
IXFK32N80Q3
Littelfuse IXFK32N80Q3
N-Channel Tube 270m Ω @ 16A, 10V ±30V 6940pF @ 25V 140nC @ 10V 800V TO-264-3, TO-264AA
IXFK32N80Q3 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 3000 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 6940pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 800V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 800V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 32 A.As a result of its turn-off delay time, which is 45 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 80A, its maximum pulsed drain current.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 38 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 30VV.In order for DS breakdown voltage to remain above 800 V, it should remain above the 800 V level.The transistor must receive a 800V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXFK32N80Q3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 32A
a drain-to-source breakdown voltage of 800V voltage
the turn-off delay time is 45 ns
based on its rated peak drain current 80A.
a 800V drain to source voltage (Vdss)