IXFK150N15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFK150N15
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 150A TO264AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Transistor Application :
SWITCHING
Base Product Number :
IXFK150
Power Dissipation (Max) :
714W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
Supplier Device Package :
TO-264AA (IXFK)
Published :
Fall Time (Typ) :
28 ns
Power Dissipation-Max :
714W Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
340A
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2500 mJ
JESD-609 Code :
e1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
150A Tc
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Terminals :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 4mA
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5800pF @ 25V
FET Feature :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13m Ω @ 500mA, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Pin Count :
3
Continuous Drain Current (ID) :
150A
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
FET Type :
N-Channel
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
IXYS Corporation
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
PolarHT™ HiPerFET™
Number of Terminations :
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Package :
Box
Vgs (Max) :
±20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
33ns
Mounting Type :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Qualification Status :
Not Qualified
Drain-source On Resistance-Max :
0.013 Ω
Power Dissipation :
714W
Reach Compliance Code :
Compliant
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Turn-Off Delay Time :
100 ns
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Position :
Single
Case Connection :
DRAIN
Datasheets
IXFK150N15
Littelfuse IXFK150N15
N-Channel Tube 13m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5800pF @ 25V 190nC @ 10V 150V TO-264-3, TO-264AA
IXFK150N15P Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 2500 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 5800pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 150A.With a drain-source breakdown voltage of 150V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 150V.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 100 ns.Peak drain current for this device is 340A, which is its maximum pulsed drain current.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 150 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 150V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXFK150N15P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ
a continuous drain current (ID) of 150A
a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 340A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)