IRKL71/16A
Mfr.Part #
IRKL71/16A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL HISCR 1600V 75A ADDAPAK
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Voltage - Off State :
1.6kV
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Chassis Mount
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Surface Mount :
No
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Terminations :
5
Base Part Number :
KL71
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1665A 1740A
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
Current - Hold (Ih) (Max) :
250mA
Published :
HTS Code :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1940 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
165A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Bulk
Holding Current-Max :
250mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
5
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
UPPER
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Trigger Device Type :
SCR
Leakage Current (Max) :
15mA
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - On State (It (AV)) (Max) :
75A
On-State Current-Max :
75000A