IRKL136/16
Mfr.Part #
IRKL136/16
Package / Case
INT-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL HISCR 1600V 135A INTAPAK
Package / Case :
INT-A-PAK (3 + 2)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3200A 3360A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Mount :
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Base Part Number :
KL136
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300A
RMS Current (Irms) :
300A
Voltage - Off State :
1.6kV
Published :
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (AV)) (Max) :
135A
Hold Current :
200mA