IRKL162/12
Mfr.Part #
IRKL162/12
Package / Case
INT-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL HISCR 1200V 160A INTAPAK
Stock
20
In Stock :
20
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Number of Terminations :
3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4870A 5100A
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Base Part Number :
KL162
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
RMS Current (Irms) :
355A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE
Published :
2002
Package / Case :
INT-A-PAK (3 + 2)
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
HTS Code :
Current Rating :
355A
Qualification Status :
Not Qualified
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Hold Current :
200mA
Terminal Form :
Solder Lug
Terminal Position :
UPPER
JESD-30 Code :
R-PUFM-D3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - On State (It (AV)) (Max) :
160A
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA