IRF01BH1R2J
Mfr.Part #
IRF01BH1R2J
Description
FIXED IND 1.2UH 740MA 180MOHM TH
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
165MHz
Lead Length :
36.515mm
Series :
IRF
Lead Diameter :
0.508 mm
Tolerance :
±5%
Inductance :
1.2μH
Radiation Hardening :
No
Construction :
Epoxy Coated
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
740mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Datasheets
IRF01BH1R2J
IRF01BH1R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD