IRF01BH102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRF01BH102K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 60MA 26 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
60mA
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Weight :
299.994654mg
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Construction :
Epoxy Coated
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
0.79MHz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
790kHz
DC Resistance (DCR) :
26Ohm Max
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Shielding :
Unshielded
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
IRF
Inductance :
1mH
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
1.4MHz
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.508 mm
Lead Length :
36.515mm
Packaging :
Bulk
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.79MHZ
Datasheets
IRF01BH102K
IRF01BH102K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD