IRF01BH151J
Mfr.Part #
IRF01BH151J
Description
FIXED IND 150UH 150MA 4.4 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
4.4Ohm Max
Lead/Base Style :
Frequency - Self Resonant :
4.75MHz
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Not Applicable
Length :
8.38mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Max DC Current :
150mA
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Inductance :
150μH
Current Rating (Amps) :
150mA
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Supplier Device Package :
Datasheets
IRF01BH151J
IRF01BH151J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD