IRF01BH120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRF01BH120K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 350MA 800 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
2.5MHz
Construction :
Epoxy Coated
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
0.508 mm
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Max DC Current :
350mA
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
12μH
Published :
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Lead Length :
36.515mm
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Series :
IRF
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Surface Mount :
Datasheets
IRF01BH120K
IRF01BH120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD