IPD80R3K3P7ATMA1
Mfr.Part #
IPD80R3K3P7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 1.9A TO252-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
120pF @ 500V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2 mJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Elements :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 30μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max :
18W Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
CoolMOS™ P7
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.9A Tc
Surface Mount :
yes
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
3.8A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.8nC @ 10V
DS Breakdown Voltage-Min :
800V
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.3 Ω @ 590mA, 10V
Case Connection :
DRAIN
Datasheets
IPD80R3K3P7ATMA1
Infineon Technologies IPD80R3K3P7ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.3 Ω @ 590mA, 10V ±20V 120pF @ 500V 5.8nC @ 10V 800V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD80R3K3P7ATMA1 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 2 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 120pF @ 500V.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 3.8A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 800V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 800V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IPD80R3K3P7ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2 mJ
based on its rated peak drain current 3.8A.
a 800V drain to source voltage (Vdss)