IPD80R2K7C3AATMA1
Mfr.Part #
IPD80R2K7C3AATMA1
Description
MOSFET N-CH TO252-3
Stock
973
In Stock :
973
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
DS Breakdown Voltage-Min :
800V
Reference Standard :
AEC-Q101
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain-source On Resistance-Max :
2.7Ohm
Polarity/Channel Type :
N-Channel
JEDEC-95 Code :
TO-252
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Surface Mount :
yes
Published :
2005
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
90 mJ
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
DRAIN
Terminal Position :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Datasheets
IPD80R2K7C3AATMA1
Infineon Technologies IPD80R2K7C3AATMA1
Tape & Reel (TR)
IPD80R2K7C3AATMA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 90 mJ.Its drain current is 2A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 6A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 800V.
IPD80R2K7C3AATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 90 mJ
based on its rated peak drain current 6A.