FGH30N60LSDTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGH30N60LSDTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 60A TO247-3
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Radiation Hardening :
No
Switching Energy :
1.1mJ (on), 21mJ (off)
Fall Time-Max (tf) :
2000ns
Test Condition :
400V, 30A, 6.8 Ω, 15V
JEDEC-95 Code :
TO-247AB
Number of Terminations :
3
Reverse Recovery Time :
35 ns
Max Collector Current :
60A
Power - Max :
480W
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
7V
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/250ns
Turn-Off Delay Time :
250 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Turn On Time :
62 ns
Collector Emitter Saturation Voltage :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Length :
15.87mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Case Connection :
COLLECTOR
Gate Charge :
225nC
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.4V @ 15V, 30A
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
20.82mm
Packaging :
Tube
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Transistor Application :
POWER CONTROL
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
480W
Input Type :
Standard
Turn Off Time-Nom (toff) :
2870 ns
Number of Pins :
3
Turn On Delay Time :
18 ns
ECCN Code :
EAR99
Weight :
6.39g
Published :
2011
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Element Configuration :
Single
Package / Case :
TO-247-3
Width :
4.82mm
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90A
Datasheets
FGH30N60LSDTU
onsemi FGH30N60LSDTU
FGH30N60LSDTU Description
The FGH30N60LSDTU is an IGBT using ON Semiconductor's planar technology.
FGH30N60LSDTU Features
  • Low saturation voltage: VCE(sat) =1.1V @ IC = 30A