FCE17C37AD400
Mfr.Part #
FCE17C37AD400
Description
CONN DSUB ADAPTER DB37F DB37M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender Type A :
Male
Housing Color :
Black
Mixed Contacts :
No
Feature :
Filter
Shell Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Number of ContactsSide 2 :
37
yes
Shell Finish :
Tin
Depth :
29.08mm
Straight Connection :
yes
Housing Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
FCE17
Length :
69.32mm
Plating :
Tin
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Gender Type B :
FEMALE
Filter Feature :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Material :
Bronze
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 37 Pin Female
Connector Style :
Connector Saver
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Number of Pins :
37
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Capacitance :
180pF
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Ports :
1
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 37 Pin Male