FCE17-A15PB-440
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCE17-A15PB-440
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Length :
39.14mm
Number of Ports :
1
Number of Rows :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
2008
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Number of Terminations :
15
Factory Lead Time :
7 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
Male
Color :
Black
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Feature :
Board Lock, Filter, Grounding Indents
Mount :
Panel, Through Hole
Series :
FCE17
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Capacitance :
820pF
Pbfree Code :
yes
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
5A
Pitch :
2.74mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Depth :
20.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Backset Spacing :
0.405 (10.29mm)
Body Material :
Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Width :
18.52mm
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
FCE17-A15PB-440
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17-A15PB-440 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:15, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, FCE17-A15PB-440 pinout, FCE17-A15PB-440 datasheet PDF, FCE17-A15PB-440 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17-A15PB-440 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions FCE17-A15PB-440
FCE17-A15PB-440 Overview
FCE17-A15PB-440 Features
15 basic kinds of terminations
FCE17 series
FCE17-A15PB-440 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCE17-A15PB-440 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP