FCE17-B25PM-450
Mfr.Part #
FCE17-B25PM-450
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
Stock
121
In Stock :
121
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Filter Feature :
yes
Number of Positions :
25
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
DIN Conformance :
No
Termination :
Solder Cup
Mixed Contacts :
2
Color :
Black
Pbfree Code :
RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYETHYLENE
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
HTS Code :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
MIL Conformance :
Feature :
Filter, Grounding Indents
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
5A
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Published :
2009
Total Number of Contacts :
IEC Conformance :
Datasheets
FCE17-B25PM-450
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17-B25PM-450 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-40°C~85°C, FCE17-B25PM-450 pinout, FCE17-B25PM-450 datasheet PDF, FCE17-B25PM-450 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17-B25PM-450 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions FCE17-B25PM-450
FCE17-B25PM-450 Overview
FCE17-B25PM-450 Features
FCE17 series
FCE17-B25PM-450 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCE17-B25PM-450 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP