FCE17-A15SM-250
Mfr.Part #
FCE17-A15SM-250
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP
Stock
62
In Stock :
62
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Width :
12.55mm
Steel, Tin Plated
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Filter
Depth :
16.73mm
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
2
Body Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Housing Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Current Rating :
5A
Termination :
Solder Cup
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Factory Lead Time :
7 Weeks
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Length :
39.14mm
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Orientation :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Free Hanging, Panel
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Signal
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Tin
Connector Style :
D-Sub
Number of Ports :
1
Pitch :
2.74mm
Series :
FCE17
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Black
Packaging :
Tray
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
15
Capacitance :
1nF
Datasheets
FCE17-A15SM-250
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17-A15SM-250 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-40°C~85°C, FCE17-A15SM-250 pinout, FCE17-A15SM-250 datasheet PDF, FCE17-A15SM-250 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17-A15SM-250 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions FCE17-A15SM-250
FCE17-A15SM-250 Overview
FCE17-A15SM-250 Features
FCE17 series
FCE17-A15SM-250 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCE17-A15SM-250 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP