FCE17C37AD280
Mfr.Part #
FCE17C37AD280
Description
CONN DSUB ADAPTER DB37F DB37M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of ContactsSide 1 :
37
Mixed Contacts :
No
Housing Color :
Black
Connector Type B :
D-Sub, Standard
UL94 V-0
Mount :
Panel
Plating :
Tin
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
yes
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 37 Pin Male
Straight Connection :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Contact Finish :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
No
Gender Type B :
FEMALE
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Material :
Bronze
Connector Style :
Connector Saver
Capacitance :
47nF
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Series :
FCE17
Gender Type A :
Male
Number of Pins :
37
Number of ContactsSide 2 :
MIL Conformance :
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Tin
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 37 Pin Female