FCE17C37AD210
Mfr.Part #
FCE17C37AD210
Description
CONN DSUB ADAPTER DB37F DB37M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Depth :
29.08mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Pbfree Code :
yes
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Orientation :
Straight
Number of ContactsSide 1 :
37
Number of Ports :
1
Housing Color :
Black
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Feature :
Filter
Contact Material :
Bronze
Plating :
Tin
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 37 Pin Male
Length :
69.32mm
Connector Style :
Connector Saver
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Tin
Mount :
Panel
Straight Connection :
yes
Published :
Capacitance :
470pF
Current Rating :
5A
Housing Material :
Thermoplastic
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 37 Pin Female
Gender Type A :
Male
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Empty Shell :
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
37
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender Type B :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of ContactsSide 2 :
Shell Material :
Steel
Connector Type A :
D-Sub, Standard
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-40°C~85°C