FCE17B25AD480
Mfr.Part #
FCE17B25AD480
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Mount :
Panel
MIL Conformance :
No
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
yes
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Contact Material :
Bronze
Straight Connection :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Plating :
Tin
Connector Style :
Connector Saver
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
5A
Number of Pins :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of ContactsSide 2 :
25
Housing Color :
Black
Shell Material :
Steel
Capacitance :
47nF
Gender Type B :
FEMALE
Gender Type A :
Male
Feature :
Filter
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male