FCE17B25AD450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCE17B25AD450
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Housing Color :
Black
MIL Conformance :
No
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender Type B :
FEMALE
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Panel
UL Flammability Code :
94V-0
DIN Conformance :
Gender Type A :
Male
Feature :
Filter
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
Number of Pins :
1
Series :
FCE17
Factory Lead Time :
7 Weeks
Shell Finish :
Tin
Plating :
Tin
Capacitance :
1nF
Filter Feature :
yes
Number of ContactsSide 2 :
25
Connector Style :
Connector Saver
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
Published :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Straight Connection :
Number of ContactsSide 1 :
25
Mixed Contacts :
Length :
53.04mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Bronze
Number of Rows :
2
Depth :
29.08mm