FCE17B25AD2E0
Mfr.Part #
FCE17B25AD2E0
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Connector Style :
Connector Saver
Housing Color :
Filter
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Series :
FCE17
Number of ContactsSide 2 :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of ContactsSide 1 :
25
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Material :
Steel
Number of Pins :
1
Capacitance :
2.2nF
MIL Conformance :
No
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Current Rating :
5A
Tin
Gender Type B :
FEMALE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Straight Connection :
UL94 V-0
Mount :
Panel
Plating :
Tin
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Material :
Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender Type A :
Male
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
Operating Temperature :
-40°C~85°C