FCE17B25AD2D0
Mfr.Part #
FCE17B25AD2D0
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Number of Pins :
25
Pbfree Code :
yes
Connector Type B :
D-Sub, Standard
UL Flammability Code :
94V-0
Capacitance :
50pF
Steel, Tin Plated
MIL Conformance :
No
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
5A
Contact Material :
Bronze
Tin
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
Number of ContactsSide 1 :
25
15.0μin 0.38μm
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
Connector Style :
Connector Saver
yes
Shell Material :
2
IEC Conformance :
Filter
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Gender Type B :
FEMALE
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Number of ContactsSide 2 :
Operating Temperature :
-40°C~85°C