FCE17B25AD290
Mfr.Part #
FCE17B25AD290
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Stock
40
In Stock :
40
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Finish :
Gold
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
Contact Material :
Phosphor Bronze
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Straight Connection :
Pbfree Code :
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
Steel, Tin Plated
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
Connector Saver
Shell Finish :
Tin
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
5A