FCE17B25AD200
Mfr.Part #
FCE17B25AD200
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Current Rating :
5A
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Straight Connection :
yes
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
Mixed Contacts :
No
Housing Color :
Contact Material :
Bronze
Gender Type B :
FEMALE
Capacitance :
180pF
FCE17
IEC Conformance :
No
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
Filter
DIN Conformance :
Number of ContactsSide 2 :
25
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Number of Pins :
25
1 (Unlimited)
Plating :
Tin
Gender Type A :
Male
Empty Shell :
Connector Style :
Connector Saver
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Shell Material :
Steel
UL Flammability Code :
94V-0
15.0μin 0.38μm
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Operating Temperature :
-40°C~85°C