FCE17A15AD280
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCE17A15AD280
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DSUB ADAPTER DB15F DB15M
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Orientation :
Straight
Current Rating :
5A
Series :
FCE17
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Female
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Gender Type B :
FEMALE
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Male
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type A :
D-Sub, Standard
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
yes
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Empty Shell :
No
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mixed Contacts :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
7 Weeks
IEC Conformance :
Feature :
Filter
Plating :
Tin
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Straight Connection :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Contact Material :
Bronze
Gender Type A :
Male
Number of ContactsSide 1 :
15
Capacitance :
47nF