FCE17A15AD240
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCE17A15AD240
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DSUB ADAPTER DB15F DB15M
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
UL Flammability Code :
94V-0
Gender Type A :
Male
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Steel
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Filter Feature :
yes
Connector Style :
Connector Saver
Housing Material :
Thermoplastic
Number of ContactsSide 1 :
15
Length :
39.14mm
Housing Color :
Black
DIN Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Female
Empty Shell :
Plating :
Tin
Feature :
Filter
Number of ContactsSide 2 :
15
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Current Rating :
5A
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Male
Mount :
Panel
Series :
FCE17
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Straight Connection :
yes
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Pbfree Code :
Depth :
29.08mm
Number of Pins :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Gender Type B :
FEMALE
Number of Rows :
2
Number of Ports :
1
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Bronze
Option :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
820pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C