F09A250V5AS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F09A250V5AS
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
5AG, 10mm x 38.1mm
Datasheet
Download
Description
MILITARY MIL-F-15160/09
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Unclassified
Termination Style :
Cartridge
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
5A
Approval Agency :
Type :
Miniature
Voltage Rating (VAC) :
250(V)
Voltage Rating - AC :
250 V
Body Length or Diameter :
10.54 mm
Size / Dimension :
0.406 Dia x 1.500 L (10.30mm x 38.10mm)
Class :
Product Length (mm) :
38.1(mm)
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
5(A)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Mounting Type :
Requires Holder
Package :
Bulk
Terminal Pitch (mm) :
Not Required(mm)
Response Time :
Fast Blow
Product Diameter (mm) :
10.32(mm)
Rated Voltage(AC) :
250 V
Package / Case :
5AG, 10mm x 38.1mm
Voltage Rating :
250
Physical Dimension :
10.54mm x 38.89mm
Product Status :
Active
Features :
Circuit Protection Type :
FUSE, ELECTRICAL
Rated Current :
5 A
Applications :
Electrical, Industrial
Fuse Type :
Cartridge
Seated Plane Height :
Mounting :
Holder
Terminal Finish :
Silver (Ag)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks, 6 Days
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
Body Height :
38.89 mm
Pin Count :
2
Fuse Size :
10.32 X 38.1
Mounting Feature :
INLINE/HOLDER
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Terminal Shape :
End Cap
Body Material :
Fibreglass
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated Breaking Capacity :
100 A
Series :
MIL-F-15160
Product Height (mm) :
Reference Standard :
MIL-PRF-15160/9
Datasheets
F09A250V5AS
Introducing Unclassified Eaton-Electronics Division F09A250V5AS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Miniature, Mounting Type:Requires Holder, Package / Case:5AG, 10mm x 38.1mm, Operating Temperature:-, F09A250V5AS pinout, F09A250V5AS datasheet PDF, F09A250V5AS amp .Beyond Unclassified Eaton-Electronics Division F09A250V5AS ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.