F09A250V20AS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F09A250V20AS
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
MILITARY MIL-F-15160/09
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Unclassified
Eaton Corporation
JESD-609 Code :
e4
Rated Voltage(AC) :
250 V
Circuit Protection Type :
FUSE, ELECTRICAL
Surface Mount :
No
Rated Breaking Capacity :
200 A
Factory Lead Time :
10 Weeks, 6 Days
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
10.54mm x 38.89mm
Rated Current :
20 A
Terminal Shape :
End Cap
Reference Standard :
MIL-PRF-15160/9
Body Length or Diameter :
10.54 mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Body Height :
38.89 mm