F09A250V2AS
Mfr.Part #
F09A250V2AS
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
5AG, 10mm x 38.1mm
Datasheet
Download
Body Height :
38.89 mm
Type :
Miniature
Class :
Mounting Feature :
INLINE/HOLDER
Product Diameter (mm) :
10.31(mm)
Circuit Protection Type :
FUSE, ELECTRICAL
Applications :
Electrical, Industrial
Features :
Indicating
Package / Case :
5AG, 10mm x 38.1mm
Factory Lead Time :
10 Weeks, 6 Days
Fuse Type :
Cartridge
Terminal Shape :
End Cap
Current Rating :
2(A)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Rated Breaking Capacity :
35 A
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Body Length or Diameter :
10.54 mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Reference Standard :
MIL-PRF-15160/9
Pin Count :
2
Termination Style :
Cartridge
Mounting :
Holder
Rad Hardened :
No
Mounting Type :
Requires Holder
Voltage Rating (VAC) :
250(V)
Approval Agency :
Size / Dimension :
0.406 Dia x 1.500 L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating :
250 V
JESD-609 Code :
e4
Product Depth (mm) :
Surface Mount :
No
Voltage Rating - AC :
250 V
ECCN Code :
EAR99
Series :
Product Length (mm) :
38.1(mm)
Product Status :
Active
Fuse Size :
10.32 X 38.1
Package :
Bulk
Operating Temperature :
Current Rating (Amps) :
2A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated Voltage(AC) :
250 V
Physical Dimension :
10.54mm x 38.89mm
Rated Current :
2 A
Response Time :
Datasheets
F09A250V2AS
Introducing Unclassified Eaton-Electronics Division F09A250V2AS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Miniature, Package / Case:5AG, 10mm x 38.1mm, Mounting Type:Requires Holder, Operating Temperature:-, F09A250V2AS pinout, F09A250V2AS datasheet PDF, F09A250V2AS amp .Beyond Unclassified Eaton-Electronics Division F09A250V2AS ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.