ESRD820M04XR
Mfr.Part #
ESRD820M04XR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Number of Pins :
2
Published :
Applications :
Bypass, Decoupling
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
ESRD
Leakage Current :
0.01968mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
2.7A
Terminal Shape :
J BEND
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
1.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
82µF
Life (Hours) :
1000 hours
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Width :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
4V
Tan Delta :
0.06
Mounting Type :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Mount :
Surface Mount
Type :
Polymer
Ripple Current @ High Frequency :
2.7A @ 100kHz
Datasheets
ESRD820M04XR
Cornell Dubilier Electronics ESRD820M04XR
82μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.071 1.80mm Tape & Reel (TR) 15mOhm ESRD Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling