ECASD91A107M010K00
Mfr.Part #
ECASD91A107M010K00
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V SMD
Stock
554
In Stock :
554
Aluminum - Polymer Capacitors
Height :
4.2mm
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Resistance :
10MOhm
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Leakage Current :
0.1mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Case Code (Imperial) :
2917
Multilayer :
yes
Type :
Polymer
Tan Delta :
0.06
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Ripple Current :
2A
Polarity :
POLARIZED
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
10V
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
100μF
Series :
ECAS
Case Code (Metric) :
7343
Depth :
4.3mm
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics ECASD91A107M010K00
100μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 10mOhm ECAS Surface Mount Polymer General Purpose