DSA500200L
Mfr.Part #
DSA500200L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Description
TRANS PNP 50V 0.5A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
600mV @ 30mA, 300mA
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Mount :
Surface Mount
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Length :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Gain Bandwidth Product :
130MHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-40°C
hFE Min :
120
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C TJ
Base Part Number :
DSA5002
Supplier Device Package :
SMini3-F2-B
Element Configuration :
Single
Power - Max :
150mW
Polarity :
PNP
Package / Case :
SC-85
Max Frequency :
130MHz
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Frequency - Transition :
130MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
800μm
Number of Pins :
85
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 150mA 10V
Max Power Dissipation :
150mW
Max Collector Current :
500mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
-600mV
Current - Collector (Ic) (Max) :
500mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
1.25mm
Transistor Type :
PNP
Max Breakdown Voltage :
50V
Datasheets
DSA500200L
Panasonic DSA500200L
PNP 150°C TJ 100nA ICBO SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSA500200L Overview
This device has a DC current gain of 120 @ 150mA 10V, which is the ratio between the collector current and the base current.A collector emitter saturation voltage of -600mV allows maximum design flexibility.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).The base voltage of the emitter can be kept at 5V to achieve high efficiency.As a result, it can handle voltages as low as 50V volts.Single BJT transistor comes in a supplier device package of SMini3-F2-B.Detection of Collector Emitter Breakdown at 50V maximal voltage is present.The maximum collector current is 500mA volts.
DSA500200L Features
the DC current gain for this device is 120 @ 150mA 10V
a collector emitter saturation voltage of -600mV
the vce saturation(Max) is 600mV @ 30mA, 300mA
the emitter base voltage is kept at 5V