DSA5002S0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSA5002S0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 50V 0.5A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Published :
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
hFE Min :
120
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
3
Package / Case :
SC-85
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
-5V
Transition Frequency :
160MHz
Transistor Element Material :
SILICON
Polarity/Channel Type :
NPN
Max Breakdown Voltage :
50V
Collector Emitter Saturation Voltage :
-600mV
Element Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600mV
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
600mV @ 30mA, 300mA
Length :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Continuous Collector Current :
-500mA
Transistor Application :
AMPLIFIER
Gain Bandwidth Product :
130MHz
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
DSA5002
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
170 @ 150mA 10V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Max Power Dissipation :
150mW
Height :
800μm
Max Collector Current :
500mA
Number of Pins :
85
Operating Temperature :
150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Base Voltage (VCBO) :
-60V
Transistor Type :
PNP
Max Frequency :
130MHz