DRQ125-8R2-R
Mfr.Part #
DRQ125-8R2-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.048UH SMD
Current Rating - Parallel :
5.54A
Inductance - Parallel :
8.048 μH
Inductance - Series :
32.19 μH
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) - Series :
70.5mOhm
Inductance :
8.2 µH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max DC Current :
7.86A
Published :
Current :
2.77A
Height :
0.236 6.00mm
Inductance - Connected In Series :
32.19μH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
17.6mOhm
Width :
12.4968mm
Current Rating :
2.77A
Current Rating - Series :
2.77A
Current Saturation - Series :
3.93A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Inductance - Connected In Parallel :
8.048μH
Depth :
12.5mm
Length :
12.4968mm
Test Frequency :
100kHz
Resistance :
17.6mOhm
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Current Saturation - Parallel :
7.86A
Datasheets
DRQ125-8R2-R
Eaton-Electronics Division DRQ125-8R2-R
Catalog related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD