DR73-8R2-R
Mfr.Part #
DR73-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 2.19A 59.2 MOHM
Current Rating :
2.19A
Self Resonant Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
59.2mOhm
Length :
7.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
7.5946mm
Depth :
7.6mm
Current - Saturation :
2.66A
Max DC Current :
2.66A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Weight :
907.18474mg
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
8.2μH
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Frequency - Test :
100kHz
RMS Current (Irms) :
2.19A
Height :
3.55mm
Current Rating (Amps) :
2.19A
Datasheets
DR73-8R2-R
Eaton-Electronics Division DR73-8R2-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD