DR73-470-R
Mfr.Part #
DR73-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.08A 241MOHM SMD
Current Rating (Amps) :
1.08A
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
241mOhm
Height :
3.55mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Depth :
7.6mm
DC Current :
1.08A
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
7.6mm
Width :
6mm
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Current Rating :
1.08A
Weight :
1.360777g
Inductance :
47μH
Max DC Current :
1.08A
Self Resonant Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
1.14A
Datasheets
DR73-470-R
Eaton-Electronics Division DR73-470-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD