DR73-2R2-R
Mfr.Part #
DR73-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 4.15A 16.5 MOHM
DC Resistance (DCR) :
16.5mOhm
Current Rating :
4.15A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Length :
7.6mm
Inductance Tolerance :
20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Composition :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
Height :
3.55mm
Depth :
7.6mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance :
2.2μH
Width :
6mm
Weight :
907.18474mg
Current - Saturation :
5.52A
Max Operating Temperature :
125°C
Self Resonant Frequency :
100kHz
REACH SVHC :
Unknown
Max DC Current :
5.52A
Resistance :
16.5mOhm
RMS Current (Irms) :
4.15A
Current Rating (Amps) :
4.15A
Datasheets
DR73-2R2-R
Eaton-Electronics Division DR73-2R2-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD