DF71464AN80FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF71464AN80FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
11
Has ADC :
yes
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Package / Case :
80-LQFP
Program Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
125mA
Address Bus Width :
20
Series :
SuperH® SH7146
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
45
Base Part Number :
DF71464
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Oscillator Type :
External
Length :
14mm
Core Processor :
SH-2
Supply Voltage :
5V
RAM Size :
8K x 8
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
80
Frequency :
80MHz
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
256KB
Terminal Pitch :
0.65mm
Bit Size :
32
DMA Channels :
No
Number of UART Channels :
3
Pin Count :
80
Mount :
Surface Mount
Published :
Access Time :
80 μs
Power Supplies :
5V