DF71250AD50FAV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF71250AD50FAV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
64-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tray
Oscillator Type :
External
Core Size :
32-Bit
Program Memory Type :
Flash
Series :
SuperH® SH Tiny
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Frequency :
50MHz
Number of I/O :
37
Data Bus Width :
32b
RAM Size :
4K x 8
Base Part Number :
DF71250
Number of UART Channels :
3
Memory Size :
16kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
64
Watchdog Timer :
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
64-BQFP
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Operating Supply Voltage :
5V