DF71374AD80FPV
Mfr.Part #
DF71374AD80FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
SuperH® SH7137
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 12x12b
Data Bus Width :
32b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
yes
Address Bus Width :
20
Frequency :
80MHz
Core Processor :
SH-2
Packaging :
Tray
Number of I/O :
57
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Memory Size :
256KB
Number of UART Channels :
3
Oscillator Type :
External
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Number of Timers/Counters :
11
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
100-LQFP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
16K x 8
Number of Pins :
100
Number of Terminations :
100
Length :
14mm
Base Part Number :
DF71374
Has ADC :
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Bit Size :
32
PWM Channels :
DMA Channels :
No
DAC Channels :
Core Size :
32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, SCI
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SSU
Height Seated (Max) :
1.7mm