DF70865AD80FPV
Mfr.Part #
DF70865AD80FPV
Package / Case
176-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 176LFQFP
Microcontrollers
Series :
SuperH® SH7080
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
Core Size :
32-Bit
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
80MHz
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI, UART, USART
Mounting Type :
3 (168 Hours)
Number of UART Channels :
4
Base Part Number :
DF70865
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
176
Data Converter :
A/D 16x10b
Package / Case :
176-LQFP
RAM Size :
32K x 8
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Density :
4 Mb
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of I/O :
118
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V